Co roku słyszę pytania od księgowych czy rezerwy emerytalne muszą być wyliczone przez aktuariusza?
Jaka jest odpowiedź? To zależy 😉
A zależy m.in od:
- Zastosowanych zasad sporządzania SF czy wg UoR czy wg MSR’ów
- Wielkości spółki (układy zbiorowe, porozumienia z pracownikami)
- Skomplikowania naliczania wynagrodzeń (widełki wynagrodzeń, wpływ stażu pracy na wynagrodzenie)
- Poziomu istotności rezerw na świadczenia pracownicze (liczymy czy suma rezerw emerytalnych, pośmiertnych oraz na niewykorzystane urlopy jest istotna)
- Budżetu przeznaczonego na kalkulację
- Biegłego Rewidenta, który akceptuje wyliczenia
Odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym i co należy podkreślić nie podlega ozusowaniu. Zgodnie z artykułem 92 Kodeksu Pracy, stanowi jednomiesięczne wynagrodzenie ustalane tak jak podstawa ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
W praktyce często wewnętrzne regulacje spółek takie jak Regulamin Wynagradzania czy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy gwarantują odprawę wyższą niż ustawowa np. wielokrotność kwoty bazowej zależnej od stażu pracy.
Co mówi UoR o rezerwach emerytalnych?
Zgodnie z Uchwałą Nr 7/08 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 14 października 2008 r. przyjęty został KSR nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe” gdzie w punkcie 4.7 napisano:
„Podstawą wyceny rezerw na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników są przepisy prawa pracy, regulaminów wynagrodzeń, układów zbiorowych i innych wiążących porozumień pracodawców z pracownikami. A szacunek kwoty rezerwy powinien uwzględniać obowiązkowe obciążenie pracodawcy, wynikające z obowiązujących na dzień szacowania rezerwy przepisów (np. składki emerytalne i rentowe)”
Co mówi MSR 19 o rezerwach emerytalnych?
Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 19 „Świadczenia pracownicze” w punkcie 59 zaleca szacowanie rezerw na świadczenia emerytalne poprzez wycenę aktuarialną ale uwaga, nie wprowadza jednak takiego wymogu. Tak więc dla sprawozdań finansowych sporządzanych zgodnie z Ustawą o Rachunkowości to jest jedynie zalecenie.
Wycena rezerw na długoterminowe świadczenia pracownicze takie jak: nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i rentowe powinna zostać przeprowadzona zgodnie z metodologią aktuarialną. Dodatkowo aktuariusz może wycenić rezerwy na: odprawy pośmiertne, dodatki stażowe czy opiekę.
Kto nie musi sporządzać kalkulacji na rezerwy emerytalne?
Zgodnie z ustawą o rachunkowości art. 39 pkt 6,7 zwolnione z tworzenia biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów dotyczących przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych są:
- Organizacje pozarządowe
- Jednostki działające na podstawie przepisów prawa kościelnego
- Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
- Jednostki małe, jednostki mikro – z wyłączeniem spółek kapitałowych
Co trzeba wziąć pod uwagę przy tworzeniu kalkulacji rezerwy na świadczenia emerytalne?
Czynników jest kilka:
- Dyskonto
- Struktura demograficzna
- Oszacowanie okresu do emerytury
- Regulamin wynagrodzeń
Dlatego przygotowaliśmy gotowy plik excelowy, w którym znajdziecie:
- Jakie dyskonto przyjąć do kalkulacji
- Jak obliczyć okres pozostający do emerytury
- Jak uwzględnić przewidywane podwyżki wynagrodzeń
- Automatyczne kalkulacje
I co najważniejsze, otrzymacie plik w którym będziecie mogli skalkulować prawidłowo rezerwę emerytalną.
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę
Plik Rezerwy emerytalne
Wnioski:
Przygotowując sprawozdanie finansowe wg ustawy o rachunkowości, mając nieskomplikowany system wynagrodzeń można dokonać kalkulacji rezerw emerytalnych we własnym zakresie. Natomiast sporządzając sprawozdanie finansowe wg MSR zaleca się skorzystanie z wyceny aktuariusza.
Zobacz nasze inne wpisy:
.